Poštovani sugrađani, nalazimo se pred još jednimjako važnim lokalnim izborima. Pravo jevreme za razmišljanje, za dijagnozu stanja stvari i za donošenje odluka na temu– šta nam je činiti. Mi ćemo pokušati da Vam u tome pomognemo.
Kao što svi vidimo stanje političkog života i političke kulture u Župi nije nimalo sjajno. Mislimo da ćemo se svi složiti daje naš lokalni politički život izuzetno zagađen mnogim negativnim pojavama. Svesni smo činjenice da stanje političkog života nigde u Srbiji nije dovoljno dobro, ali smatramo da smo mi po stepenu ove vrste kontaminacije u samom srpskom vrhu.
Demokratska stranka Aleksandrovca želi da pokrene debatu na temu otkrivanja istine o političkom životu Župe i naročito, otkrivanja istine o glavnim učesnicima lokalne političke scene u zadnjihnekoliko decenija. Zašto je to važno? Zato što ne možemo stvoriti novi kvalitet koji nam je neophodan, a da ne zaključimo šta nas opterećuje i šta nam smeta da to učinimo. Iznad svega smetaju nam lažne predstave o nekim pojedincima koje oni i njihovi pomagači sami o sebi stvaraju, a najviše nam smeta njihovo štetočinsko delovanje u javnom životu.
Svesni težine i odgovornosti, a po onoj Đinđićevoj„da je lakše ne bi nama zapalo“, krećemo u još jednu tešku misiju, kao i mnogo puta ranije. Naravno, apsolutne istine nema, i mi na nju ne pretendujemo, ali hoćemo da „skinemo oznaku tajnosti“ sa nekih tema i pravih biografija pojedinaca koji su bili i jesu još uvek ključni akteri političke scene, ili pak pokušavaju da to budu. Mi smo svesni činjenice da nije sve isto, da nisu svi isti i da nije svejedno ko su glavni protagonisti na političkoj sceni. Po građane vrlo opasnu neistinu da je sve isto, da su svi isti, da je sve jedno ko upravlja Župom i da „od ovog nema boljeg“ šire oni kojima su laži, podmetanja, klevete, uvrede... glavno i često jedino oružje u političkoj borbi. Istina, odnosno argumenti nisu njihova sredstva. Njihova metodologija je zamajavanje građana i sejanje magle.
Da li neko, zaista misli, da će Župi biti dobro ako njome upravlja jedan od dvojice ljudi koji se za to grčevito bore, maltene kao za život, a koji su njome u zadnjih 26 godina upravljali skoro 20 godina? Mislite li daje normalno da neko bude predsednik opštine preko 20 godina? Za neke je vlast najveća slast, ali i više od toga - gotovo sve u životu. A davno je mudri lord Akton rekao da ’’svaka vlast kvari ljude, a apsolutna vlast ih kvari apsolutno“.Nama nedostaje kritičnost, otvorenost i hrabrost da kažemo istinu! A istina jeda nije uobičajeno, da ne kažemo normalno, da su od 60-tih godina prošlog veka tri čoveka istog ideološkog profila vršila vlast u ovoj opštini ukupno preko 40 godina. Lako je proverljivo, ali tvrdimo bez provere da je to redak, ako ne jedinstven slučaj u Srbiji. Treći mandat je namenjen samo izuzetnima! Da li među ovima prepoznajete takve?
Složićete se da ovo, zapravo, govori o našem mentalitetu i našoj političkoj kulturi. U razvijenom svetu koji je tu , blizu nas, nije uobičajeno da se nekom beskrajno dugo i više puta, bez valjanog osnova ukazuje bilo kakvo, a ponajmanje političko poverenje.
Ko je od ove trojice, a i drugih takođe, završio „fakultet za predsednika opštine“? Niko naravno. Pako onda može da obavlja ovu funkciju? Svako ko je nešto u životu ozbiljno radio, ko ima pristojnu profesionalnu biografiju, ko je obrazovan, ozbiljan, moralan,odgovoran i spreman da istrpi kritiku. Politika ne sme da bude privilegija ’’odabranih’’,nego izazov za sve koji žele, mogu i hoće da učine nešto za bolji život sugrađana.
Potrebno je demistifikovati one koji misle da su Bogom dani za ovaj posao. Dakle, treba reći istinu. Istinu o njima iistinu o ovom teškom i izazovnom poslu, koji terba da rade oni koji su dokazali da vrede , da sumoralni i društveno odgovorni ljudi. Privilegija je naći se u prilici da kreirate život oko sebe. Za ozbiljne, časne i vredne velika odgovornost, ali i veliki izazov.
Zato - priključite se. DS u Aleksandrovcu nikada nije tvrdila da ima tapiju na istinu, poštenje, sposobnost... i da isključivo ona može, što drugi ne mogu. Naprotiv, mi smo bili, i jesmo otvoreni za kritike, ali i za rad i saradnju.
DS će učestvovati na narednim lokalnim izborima sa velikim, ali realnim ambicijama da pobedi i ponovo preuzme odgovornost za vršenje vlasti u našoj opštini. Svesni naših grešaka i naših uspeha u prošlosti, ali i očekivanja, koja građani imaju od nas, učinićemo sve da tako bude. Naravno može da bude i drugačije. Od Vas, poštovani građani, zavisi, koliko i od nas, kakav će ishod biti. Odgovornost je obostrana.
Mi smo ubeđeni da Župi treba jedinstven front pojedinaca, političkih organizacija, nevladinih organizacija, udruženja građana, radnika, poljoprivrednika, mladih pre svega, koji treba da se pojave na narednimizborima i preuzmu odgovornost za vršenje vlasti. DS može u ovom širokom frontu da bude dobar organizacioni oslonac i da sve svoje resurse stavi na raspolaganje svima koji misle slično ili isto, kako bi pobedom na izborima formirali domaćinsku i odgovornu vlast
Znamo da mnogi od Vas hoće i mogu više nego mnogi od pripadnika političkih stranaka. Ovim putem želimo da Vas ohrabrimo i pozovemo na zajedničku akciju dekontaminacije župske javne i političke scene. Podmlađena i ojačana DS zajedno sa novim snagama, među vama poštovani građani, može mnogo.
Neki naši politički prijatelji su skoro rekli -„Ako Vam je dobro, onda ništa“. Mi kažemo, da se ne lažemo - nije dobro i u Župi je vreme za promene i zato treba da predstojeće izbore iskoristimo da zajedno sa Vama, poštovani građani, menjamo i posle toga preuzmemo odgovornost za našu sudbinu.